Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравјеВо тренд...

Екраните се лоши за видот на децата: Ова се 4 совети за користење паметни телефони

Здравствените работници почнуваат да разбираат до кој степен екраните влијаат на видот на младите и на децата.

Таблетите и телефоните станаа најжешкото нешто што секое дете го посакува, но родителите не се свесни дека оваа „модерна кукла“ предизвикува повеќе штета отколку добро, изјави д-р Зак Тарнер за „News.com.au“.

Една „млада студија“ покажува дека децата кои поминуваат многу време пред екран имаат повеќе проблеми со очите од децата кои не поминуваат толку многу време пред таблет.

– Мораме да разбереме дека нашите предци не гледале во екраните по цел ден, па визијата еволуирала за да биде ефикасна во набљудувањето на работите од далечина. Сега очите имаат механизам кој бара постојано прилагодување на фокусот за да гледаат поблиски објекти, но тој не е дизајниран да поминува многу време на тоа. За работите да бидат уште потешки, сликата на екранот трепка неколку пати во секунда, што го отежнува фокусирањето на очите, за разлика од старите времиња кога само гледавме книги – објаснува д-р Тарнер.

– Како што алкохолот предизвикува напрегање на црниот дроб, екраните предизвикуваат стресна состојба за нашите очи. Ова доведува до заматен вид, напрегање на очите и главоболки. Исто така, кога ги гледаме екраните, не трепкаме толку често, што предизвикува сувост и иритација на очите – објаснува докторката.

Затоа, може само да се претпостави дека таблетот ги оневозможува очите ефективно да се фокусираат во просторот помеѓу блиските и далечните објекти.
Едно истражување покажа дека децата кои поминуваат повеќе од 30 минути дневно играјќи видео игри на таблет или телефон имаат поголема веројатност да страдаат од главоболки, тикови на очните капаци, двоен вид и вртоглавица.

Кога истражувачите ја разгледале целокупната употреба на екранот, откриле слични шеми: децата кои користеле екрани повеќе од три часа дневно имале многу поголема веројатност да бидат далекувиди и астигматизам отколку децата кои користеле екрани помалку од тоа.

Докторот вели дека разбира дека не можете да ја земете таблетата од вашето дете, но има некои работи што можете да ги направите.

Еве ги неговите 4 совети за користење паметни таблети:

– Ограничете го времето поминато пред екранот на еден час дневно и почитувајте го тоа правило секогаш и секаде.

– Поставете го екранот правилно така што да биде под нивото на очите бидејќи гледањето нагоре во уредот ги отвора вашите очи пошироко и ги суши побрзо.

– Времето за спиење е време без екран, затоа секогаш оддалечете ги паметните уреди пред спиење бидејќи тие можат да влијаат на добриот сон со зголемување на заморот и стресот.

– Понекогаш е најдобро да се биде старомоден – најдоброто место за вашето дете да поминува време е надвор.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе