14.8 C
Скопје
4. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

ЕВЕ ДАЛИ ТРЕБА ДА МАСТУРБИРАТЕ ПРЕД СПИЕЊЕ: Во телото се случуваат НЕВЕРОЈАТНИ промени – фокусирајте се на ЕДНО

Мастурбацијата е идеална за вечерните часови, особено пред спиење.

Сите знаеме дека малата грижа за себе многу помага кон добар сон, и дали знаевте дека тоа вклучува и „интимно време“? Иако постојат многу начини да заспиете, мастурбацијата пред спиење исто така има смирувачки ефект што ви помага да имате мирен сон.

Несоницата е сè почеста појава за многу луѓе, а процесот на мастурбација пред спиење ве тера да имате мирен и здрав сон.

Кога мастурбирате, вашето тело ослободува хемикалии кои работат заедно за да го намалат нивото на стрес и да ви гарантираат здрав сон. Еден од хормоните е пролактинот, кој ви помага да доживеете подолг период на спиење во кој спиете непречено и длабоко. Друг е ендорфинот, хормонот на среќата, кој се ослободува кога вежбате.

Сексот ослободува окситоцин, или „хормонот на љубовта“, кој помага во регулирањето на многу мозочни функции, вклучувајќи го и спиењето. Се разбира, мастурбацијата го има истиот ефект и го ослободува хормонот на нежност, дури и ако не се галите со никого.

Во исто време, добриот оргазам помага и во намалување на хормонот на стрес, наречен кортизол, кој му овозможува на нашиот ум да биде поопуштен.

Друга работа што вреди да се напомене за оргазмите е тоа што тие помагаат да се намали болката. Така, мастурбацијата за време на менструалниот циклус може да ги намали грчевите со зголемување на протокот на крв во матката. Кога имате помалку болки, веројатно ќе спиете подобро.

Човечкиот ум има тенденција да талка природно. Иако можеби мислите дека мастурбацијата навистина не го привлекува вашето целосно внимание, таа навистина ви помага да се чувствувате најдобро на крајот. Затоа погрижете се да го исчистите умот и да се концентрирате на дишењето пред да започнете да мастурбирате – тоа прави огромна разлика, па дури и ви помага да доживеете поинтензивен оргазам.

Можеби ќе ве интересира

Бебето не се буди само кога е гладно: Три заблуди за неговото СПИЕЊЕ кои го отежнуваат родителството

M T

Штетно влијание на мобилните телефони: Еве зошто не треба да го држите телефонот до вас додека спиете

M T

Помага на повеќе начини: Спиењето покрај КУЧЕ може да биде ЛЕКОВИТО

M T

Еве како да го научите вашето тело да се буди порано

M T

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

M T

Спиењето е здраво: Помалку од шест часа сон може да доведе до сериозни болести

M T