17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

(Видео) Ковачевски од Атина: Договоривме непречено снабдување со лигнит, јаглен и мазут

„Со премиерот на Република Грција, Киријакос Мицотакис, денеска имавме неколку конкретни теми на кои разговаравме и за кои постигнавме договор, а кои се однесуваат на справувањето со енергетската криза“, изјави премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција по средбата со неговиот грчки колега.

„Денес имавме неколку конкретни теми на кои разговаравме и на кои постигнавме договор со Република Грција. Прво снабдувањето со лигнит и јаглен којшто доаѓа од рудниците во Грција ќе се одвива непречено во текот на целиот период, четвртиот квартал оваа година и првиот квартал идната година, со што ќе можат да бидат ставени во непречено функционирање производствените капацитети на јаглен во РЕК ‘Битола’ и во РЕК ‘Осломеј’“ – порача премиерот Ковачевски.

Тој напомена дека „втората тема на која постигнавме договор е непречено снабдување со мазут преку Грција како што и досега имавме снабдување со цел непречено да може да функционира ТЕЦ ‘Неготино’, со што ќе обезбеди снабдување на електрична енергија, исто така, и од овој капацитет“.

Ковачевски потенцираше дека „премиерот Мицотакис изрази задоволство што Северна Македонија ги почна преговорите со Европската Унија и што веќе сме на пат на полноправно членство во ЕУ“.