11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Љубов

Женскиот оргазам трае 3 пати подолго од машкиот

Овие факти за сексот сигурно не сте ги знаеле.

За време на оргазам, луѓето се помалку чувствителни на болка бидејќи центарот за оргазам и центарот за болка се наоѓаат во истиот дел од мозокот. Еве уште неколку интересни факти за сексот:

– Според некои истражувања, машкиот и женскиот оргазам можат да бидат подеднакво моќни. Сепак, машкиот оргазам трае во просек 4 секунди, а женскиот 15.

– Од друга страна, мажите можат побрзо да доживеат оргазам од жените. Ним им требаат во просек од една до десет минути, а на жените дваесет минути.

– Некои луѓе можат да доживеат оргазми додека спијат – овие оргазми не се последица на физичка, туку психолошка стимулација.

– Самиот оргазам согорува само три калории, но патот до него многу повеќе.

– Луѓето со нулта крвна група важат за најдобри љубовници во светот. Тие едноставно уживаат во сексот, а способни се полека да водат љубов со часови.

– Утринскиот секс е одлична идеја поради една причина. Доколку доживеете утрински оргазам ќе ви се подобри денот, но и расположението бидејќи ќе зрачите со позитивна енергија.

– На натпреварот во Данска е забележан и рекорд на женска ејакулација – прелетало дури 3,13 метри.

– Кај машката ејакулација спермата се движи со брзина од околу пет метри во секунда. Хорст Шулц го собори рекордот во далечина постигната од неговата сперма – неверојатни 5,48 метри.

– Некои жени ејакулираат за време на оргазам. Ова е всушност млечна течност која доаѓа од матката.

– Клиторисот има дури 8.000 нервни завршетоци, двојно повеќе од пенисот.

– Во Јужна и Северна Кореја живеат мажи со најмала големина на половиот орган – не достигнуваат ни 10 см (поточно 9,66 см).

Можеби ќе ве интересира

Секс на плажа – Седум совети кои ќе го направат уште подобар

M T

Откриено зошто мажите никогаш не велат „НЕ“ на сексот, дури и кога не им е до тоа

M T

Што се се менува во сексот во триесеттите?

M T

Пет работи за сексот што мажите сакаат жените да ги знаат! – Еве за што се работи

M T

За ваков секс фантазира речиси секој маж

M T

Жените во овие години најмногу уживаат во сексот

M T