Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикТехнологија

Дали сте ги пробале: Еве ги новите и интересни опции кои ги воведе Вибер

Како и сите популарни апликации за комуникација, Вибер се обидува да привлече нови корисници на различни начини, додека на старите им дава доволно новитети за да ги задржи.

Дали сте ги пробале овие интересни опции?

Вибер доби канали
Вибер ги претстави каналите пред неколку месеци, по што почна активно да вклучува низа дигитални производи и услуги – плаќања преку мобилни телефони, нарачки такси и храна, временска прогноза и ред други услуги. Корисниците можат да се претплатат на Вибер каналите за да ги следат информациите и интересите што ги интересираат.

Вибер го прошири својот бизнис во дигитални плаќања со мобилен паричник достапен во апликацијата. Новата функција им овозможува на корисниците на Вибер да испраќаат пари на други луѓе и бизниси, како и да постават дигитален паричник за складирање пари (за почеток на евра). Планирано е и проширување на други валути, заедно со нови услуги кои ќе бидат достапни наскоро.

ПИН за дополнителна заштита
Вибер воведе нова безбедносна карактеристика – проверка во два чекора. Дополнително ниво на безбедност им овозможува на корисниците да ги автентицираат своите сметки користејќи ПИН-код и е-пошта.

Корисниците кои ќе изберат да ја овозможат функцијата за проверка во два чекора ќе треба да изберат шестцифрен ПИН-број и да ја потврдат својата адреса на е-пошта. За да се пријават на Вибер на мобилен или десктоп, корисниците ќе треба да ја потврдат својата сметка со внесување на нивниот ПИН-код. Во случај да го заборават својот ПИН, ќе се користи претходно дефинирана е-пошта за да му се помогне на корисникот повторно да пристапи до неговата сметка.

Покрај тоа, ПИН-кодот ќе ја оневозможи можноста за деактивирање на сметката користејќи Вибер на работната површина. Секој што се обидува да деактивира сметка на Вибер преку десктоп ќе мора да користи ПИН-код.

Летен пакет, хороскоп и многу забава
Како што налага традицијата, ова лето Вибер создаде нов забавен пакет стикери кои ќе ви помогнат да ги изразите вашите чувства со стикер. Вибер подготви посебен избор на честитки. Така, имавме Меѓународен ден на бакнувањето на 6-ти јули, Светски ден на чоколадото на 7-ми јули, Светски ден на емотиконите на 17-ти јули и Светски ден на пријателството на 30-ти јули.

Покрај стикерите, компанијата подготви и летен хороскоп.

Мало чистење на содржината – без напуштање на групата
Кога сме дел од групен разговор кој испраќа куп пораки или слики, тие пораки можат да ја наполнат јачината на звукот на нашиот паметен телефон. Вибер ви овозможува да ја избришете вашата содржина од разговорот без да мора да се одјавите. Сè што треба да направите е да го отворите разговорот што сакате да го исчистите, повлечете налево и изберете ја ставката за бришење на содржината, т.е. „Исчисти ја содржината на разговорот“. Ова ќе ги избрише сите слики и видеа од разговорот без да го избрише самиот разговор.

Можеби ќе ве интересира

Како да се заштитите кога ќе ви стигне порака со измама на Вибер?

M T