7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМОЗАИК

ЕМПАТИЈА И ОТВОРЕНОСТ: Овие 9 знаци покажуваат дека сте емоционално интелигентни

Постојат некои основни квалитети и знаци кои психолозите и експертите сугерираат дека мора да ги поседувате за да одредите дали сте емоционално интелигентни.

Ова се знаци кои покажуваат дека сте емоционално интелигентни. Можете да проверите дали ги имате и да продолжите да се развивате – не само интелектуално, туку и емотивно:

1. Вие сте сочувствителни

Колку повеќе сте поврзани со сопствените емоции, толку подобро ќе можете да се поврзете со другите. Емоционално интелигентните поединци можат да разберат колку различни и тешки можат да бидат ситуациите. Тие се способни да дадат поддршка соодветно наместо да ги игнорираат чувствата на другите луѓе.

Друг знак на емоционална интелигенција е грижата за сопствените постапки и за тоа како тие влијаат на другите и способноста да се избегне нанесување штета на другите.

2. Внимавате на вашиот јазик

Емоционално интелигентните поединци се многу внимателни и паметни во изборот на зборови и реакции. Експертите велат дека тие типови никогаш нема да ви кажат нешто како „Знам како се чувствуваш“. Тие се свесни дека никогаш не можат вистински да разберат како се чувствува друга личност 100%. Наместо тоа, тие продолжуваат да го подобруваат својот вокабулар и стил на комуникација за да се осигураат дека нивната порака е примена како што е замислено.

3. Отвореност за промени

Да не се плашиш од промени е исто така знак на емоционална интелигенција. Таквите типови остануваат исти и не се менуваат во различни околности. Тие ги доживуваат предизвиците како суштински дел од животот и како можности за раст. Се разбира, не е невообичаено поединците инстинктивно да се спротивставуваат на промените, бидејќи нашиот мозок има тенденција да одржува рутина, но емоционално интелигентните можат да ги надминат овие пречки.

4. Пауза

Ретроспекцијата е една од најдобрите практики во животот за емоционално интелигентните поединци. Наместо да паничат, да се грижат или да се збунат, тие паузираат. Тие си даваат време да се смират и подобро да ја анализираат ситуацијата, што е мудар избор кој може да помогне да се избегнат непотребни конфликти. По „пауза“ полесно се артикулираат и носат појасни одлуки, но и мислења.

5. Успех на работа

Излегува дека емотивно интелигентните типови се поуспешни на работа. Овој квалитет е клучен и за работниците и за менаџерите. Се работи за тоа да можеш да комуницираш, да преговараш и да водиш успешно. Многумина едноставно претпочитаат да прават бизнис со некој што им се допаѓа и им веруваат. Емоционалната интелигенција помага во градењето на доверливи односи.

6. Потреба за напредок, но не и за совршенство

Никој не е совршен, а оние со висока емоционална интелигенција навистина ја разбираат оваа идеја. Тие едноставно се прифаќаат себеси такви какви што се, односно сопствената природа. Секако, тоа не значи дека не се грижат за себе или не растат, туку сосема спротивно. Тие сакаат напредок, но исто така јасно разбираат дека не е здраво да се стремите постојано да бидете совршени. Наместо да се борат, тие избираат постојан раст.

7. Наметливост

Да се биде наметлив и агресивен се две различни работи. Кога треба да се залагате за себе, направете го тоа со почит без да покажувате лутина или одвратност. Знак на емоционална зрелост е токму способноста да се контролираат негативните емоции. Сепак, тоа не значи дека треба да ги криете своите чувства. Напротив, ги покажувате, но на пристоен и валиден начин за подобро да ве слушнат оние околу вас.

8. Повратни информации

Да се биде емоционално развиен значи не само да им даваш љубезни информации на другите, туку и да можеш да ги примиш. Целта на давање повратни информации е да се подобри ситуацијата. Со емотивно интелигентен пристап можете да одговорите некому, а ефектот ќе биде многу посилен и никој нема да се навреди, а притоа ќе бидете отворени за конструктивна критика. Прифаќате дека дури би можеле да имате корист и да бидете подобри со нечија помош.

9. Успешен брак

Експертите велат дека емоционалната комуникација игра важна улога во задоволувачката врска. Колку е подобра, толку е поуспешен бракот. Постои корелација помеѓу емоционалната интелигенција и брачното задоволство. На пример, кога вашиот партнер ќе се налути, можете да покажете емпатија и самоконтрола, за расправијата да се реши побрзо. Оние кои не можат да управуваат со своите емоции се борат со повеќе внатрешни конфликти, вклучително и со партнерот.

Можеби ќе ве интересира

За овие 3 хороскопски знаци оваа недела ќе биде најсреќна во ноември

M T

Три знаци ќе се заљубат: Овој го чека СУДБОНОСНА ЉУБОВ

M T

Среќата ги следи: ОВИЕ четири знаци до крајот на годината ќе најдат СРОДНА ДУША

M T

Знаци дека детето има висок коефициент на интелигенција: Внимавајте на МАЛИТЕ ДЕТАЛИ

M T

4 хороскопски знаци кои се најпопустливи родители: Тие ја играат улогата на „добриот полицаец“

M T

Овие хороскопски знаци се заљубуваат во физичкиот изглед, а не во срцето

M T