Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЉубов

КАРАНИЦА КОГА НЕМА – Истражувањата покажаа дека парите се коренот на повеќето несогласувања во љубовните врски

Новото истражување покажа дека парите се коренот на повеќето несогласувања во љубовните врски.

Истражувањето е спроведено меѓу 2.000 луѓе во Велика Британија, а 62 отсто рекле дека најчесто се караат со партнерите поради пари. Прекумерното трошење беше главната причина поради која се разгореа кавгите.

Осигурителната компанија Ројал Лондон изјавила дека 33% од луѓето веруваат дека е некомпатибилна со партнерот кога станува збор за трошење и штедење.

Секој четврти човек смета дека нејзиниот партнер е неодговорен кон парите. Приближно една третина (75 проценти) од луѓето ги чуваат сите пари на посебни сметки, додека само 24 проценти од паровите чуваат сè на заедничка сметка.

– Иако ова не изгледа како романтична тема, важно е да разговарате со партнерот за пари бидејќи во спротивно се повеќе ќе се карате. Ако нема разговор за пари, еден човек ќе се увери дека неговиот начин на справување со финансиите е сосема исправен и нема да разбере зошто партнерот го нема истото мислење – изјавил специјалистот за финансии од Royal London.

– Клучот за хармоничен однос е да се зборува за финансиите. Треба да се договорите за начинот на кој ќе ги третирате парите што најмногу ви одговараат, дури и ако тоа вклучува компромис – додаде таа.

Можеби ќе ве интересира

Следната година повисоки плати и пензии

CENTAR MKD

Британското разузнавање: Кина ги мами нашите поранешни пилоти во својата армија, нуди големи пари

M T

ОВОЈ ЗНАК ЌЕ СЕ ЗБОГАТИ ВО ОКТОМВРИ: Го чека голем прилив на ПАРИ

M T

СДСМ: Пари и тендер вреден 136 милиони евра е причината за кавгата на Мицкоски со Арсовска

M T

Кичевски: Тендери, пари и бизнис интереси на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се причина за кавгите во Скопје

M T

НЕВЕРОЈАТЕН ТРИК: За само 3 години собрала пари за стан – Ова е тајната на девојката од Оукленд

M T