22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Квалитетот на водата за капење во Европа – Првото место го зазеде оваа земја

Хрватска е број еден во Европа кога станува збор за најголем број места за капење со одличен квалитет на вода, покажуваат податоците на Евростат.

Во петокот Евростат објави податоци за уделот на крајбрежните места за капење во Европа со одличен квалитет на водата, а Хрватска го зазеде првото место на листата.

Според извештајот, околу 99,2 отсто од набљудуваните води за капење низ Хрватска се оценети како одлични, што значи дека се санитарни за пливање.

Најновото тестирање во Хрватска покажа дека окрузите Лика-Сењ, Задар и Шибеник-Книн се трите окрузи каде што резултатите од тестовите на сите мерни станици покажаа дека морето е со „одличен“ квалитет за пливање.

На второ место е Малта, каде 96,6 отсто од испитаните области за капење се оценети како одлични.

Следна е Грција со 95,8 отсто, а потоа следат Словенија, Шпанија, Кипар, Белгија и Португалија.

Можеби ќе ве интересира

Шолц: Германија е подготвена да преземе водечка воена улога во Европа

M T

Русија ќе ги намали испораките на гас за Европа за една третина

M T

„Голдман Сакс“: Цените на гасот во Европа оваа зима веројатно ќе се преполоват

M T

Австриски експерт: Леденото доба и хаосот во Европа ќе траат до 2030-та година

M T

Салвини: Некој во Европа погрешно пресметал, санкциите ни наштетија на нас а не на Русија

M T

Безживотно тело на шестгодишно девојче извлечено од морето во Грција

M T