31.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија Во тренд...

Земјотрес почуствуван во Скопје

Сеизмолошка опсерваторија информира дека утрово бил регистриран земјотрес со епицентар на 26 километри североисточно од Скопје, во Косово.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата земјотресот се случи во 8 часот и 28 минути со Рихтерова локална магнитуда ML2,8 и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала, а беше почувствуван од населението во Скопје и околината.