22.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМААВТО ЦЕНТАРБИЗНИСМОЗАИК

До морето и назад без полнење на резервоарот: Овие автомобили ќе ви го овозможат тоа

Сè уште можете да најдете модели кои комбинираат голем резервоар за гориво со мала потрошувачка.

Понудата на автомобили со SUS мотори веќе извесно време не е приоритет на производителите кои во борба за секој килограм постепено ги намалуваат резервоарите за гориво. Сепак, сè уште можете да најдете модели кои комбинираат голем резервоар за гориво со мала потрошувачка. Ова се пожелни карактеристики, особено за долго патување.

Mercedes E 200d 160 КС – 1346 km автономија
„Извршниот“ седан на Mercedes генерално се поврзува со моќни мотори со високи перформанси. Но има и економичен дизел, 1,6 литарски мотор со 160 КС.

Според декларациите на производителот, ќе се задоволи со помалку од 5 литри дизел на 100 km, што со 66-литарски резервоар за гориво ви овозможува да поминете до 1.346 km без полнење гориво.

Сепак, треба да се забележи дека поголем резервоар дополнително се наплаќа.

Стандардно се испорачува резервоар од само 50 литри.

Dacia Sandero TCe LPG 100 HP – 1382 km автономија
Предноста на овој Сандер во однос на конкурентите без инсталации за ТНГ се два резервоари за гориво – 40 литри за гас и 50 литри за бензин.

Со декларирана потрошувачка на бензин од 5,4 литри, ќе ви овозможи да поминете 925 километри. Тоа не е сè, бидејќи ќе поминете дополнителни 457 km (7 литри на 100 km) на гас.

Се разбира, ова се теоретски размислувања, што не го менува фактот дека целокупната автономија на овој Сандер може да биде импресивна.

Друга работа е што ретко кој ќе го користи така, бидејќи не е автомобил наменет за долги патувања.

Skoda Superb 2.0 TDI 150 КС – 1404 km автономија
Седаните на Skoda, особено оние со дизел мотор, комбинираат мала потрошувачка на гориво со голем фабрички резервоар кој содржи 66 литри.

Тоа – со декларирана потрошувачка од само 4,7 литри – значи автономија од над 1.400 km.

Во оваа конфигурација, Superb забрзува до 100 km/h за 9,1 секунди.

BMW 518d 150 КС – 1404 km автономија
Истиот резултат како и кај Superb е поврзан со истиот капацитет на резервоарот за гориво и декларирана потрошувачка.

Дволитарскиот BMW мотор со 150 КС е навистина штедлива единица. Не сметајте на некои неверојатни перформанси, но 8,8 секунди до 100 би требало да бидат доволни за повеќето возачи.

Audi A6 35 TDI 163 КС – 1431 km автономија
Дволитарскиот дизел на Audi стандардно доаѓа со резервоар за гориво од 63 литри.

Оние кои сакаат, од друга страна, можат да платат дополнително за опционалниот резервоар од 73 литри, кој со декларирана потрошувачка на гориво од 5,1 литри, овозможува да се поминат повеќе од 1.430 km без полнење гориво.

Mercedes C 200d 163 КС – 1466 km автономија
Новата C-Class може да биде исклучително економична. Производителот тврди дека дволитарскиот дизел со поддршка на „лесниот“ хибрид троши само 4,5 литри на 100 km, што со резервоар за гориво од 66 литри претставува импресивен радиус на движење.

Перформансите што се подобри од наведените модели изгледаат исто толку добри.

Класата C забрзува од нула до 100 km/h за пристојни 7,7 секунди.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Малолетен пешак тешко повреден по удар од автомобил

M T

Промена на акумулатор на автомобил стар 10 години – 30.000 евра

M T

Арачиновец со автомобил излета на поранешниот полигон под скопско Кале

M T

Тешко повредена жена од струшко откако автомобил излетал од патот

M T

Автомобил прегази маж на скопската обиколница, пешакот починал на лице место

M T

Безживотно тело на шестгодишно девојче извлечено од морето во Грција

M T