14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаВо тренд...

Нов пожар од поголем обем на Криволак

РЦУК Велес – Според информацијата добиена од од дежурниот во ТППЕ Неготино на подрачјето на Oпштина Неготино e појавен пожар на полигонот Криволак.

Стапено е во контакт со Воениот Полигон Криволак и не известија дека појавен е пожар на АБХ стариот полигон на непристапен терен. За точното време на појавување не е познато, смета дека најверојато во ноќните часови. Изутрината се известени од дежурниот во Полигонот.

За пожарот известени биле надредените во АРМ и е побарано интервенција со хелихоптер заради непристапниот терен и дека истиот е од поголем обем. Засега нема интервенција на истиот затоа што не можат да пристапат до теренот.