26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+ Centar Бизнис

Нов голем пад на цената на нафтата на светските берзи, доларот слабее

Цената на нафтата од утринава повторно паѓа.

Барел од нафтата брент утрово се продава за 97,41 долар, откако цената падна за 0,99 отсто. Американската WTI се тргуваше за 93,70 долари за барел по претходниот пад на цената.

Пазарите ја чекаат одлуката на американската централна банка (ФЕД) за монетарната политика, која ќе биде објавена в среда.

Додека макроекономските податоци објавени во светот покажуваат дека знаците на рецесија веќе се појавуваат во многу економии, очекувањата дека зголемувањето на каматните стапки ќе ја забави глобалната економија и ќе ја ослабне побарувачката за нафта дополнително ги намалуваат цените на нафтата.