33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Поставила лежалки и донела кокошки, а посадила и пиперки на островот – Шведската богата убавица им прави проблеми на Хрватите

Во Хрватска се појави бизарна приказна за богата убавица од Шведска која го окупирала островчето Јаз кај Рогозница. Пустиот остров го претворила во свој дом. Носела животни и садела зеленчук, а според работите кои тимот на РТЛ ги нашол на островот – нема намера да замине.

Рокот и истекува на полноќ, доколку не се јави во полиција и се заканува депортација од Хрватска. Поранешниот шведски топ модел Изабела Виола Линдблом повторно ги полни насловните страници. Но, не поради неговата манекенска кариера, туку поради животот на Робинзон Крусо на остров во близина на Рогозница.

Таа прво останала неколку дена во изнајмен стан во Рогозница, а потоа пред еден месец се преселила на остров каде донела кокошки.

Швеѓанката ги оставила своите работи и ги испружила лежалките на неколку места на островот, но за тоа дека има намера да остане подолго, а не само на диво кампување, сведочи и градината што ја засадила, а во која засадила домати, пиперки, цреши. растение и билки.

Полицијата утврдила и дека таа прекршила поради престојот во Хрватска повеќе од три месеци, а не го пријавила живеалиштето. Манекенката веднаш ја плати казната од 300 куни заедно со судските трошоци, додека рокот за пријавување живеалиште истекува вечерва на полноќ.

31-годишната девојка веќе ги избрка туристите од она што го смета за „нејзин“ остров, а можните безбедносни ризици вклучуваат керозин факели што ги донела на островот и можност за пожар во боровата шума.

– Има запаливи работи, тоа е најопасното нешто што таа го оставила таму, треба веднаш да се отстрани бидејќи многу лесно може да дојде до пожар – рече Ибрахимовиќ.

Локалните жители биле сведоци на нејзиното необично, а понекогаш и агресивно однесување. Градоначалникот вели: „Јас ја немам таа компетентност да го кажам тоа, но навистина мислам дека на тој човек му треба помош од таа човечка страна“.

Моментално најпознатата Швеѓанка во Хрватска утрово го напушти островот и со автобус се упати кон Сплит. Најверојатно има намера да се врати на окупираниот остров, бидејќи и останала опрема, лични работи, но и пердувести миленици.

Погледнете го извештајот на RTL овде.