33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Можност за невреме со дожд и град, а потоа пресврт – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Денеска времето ќе биде прoменливо облачно, на места нестабилно, со повремен пороен дожд и грмежи, а попладне локално се можни пообилни врнежи и услови за појава на град. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено вдолж Повардарието. УВ=6

И утре ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со повремен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, а локално процесите ќе бидат поинтензивни со пообилни врнежи и услови за град.

Во вторник ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, а од среда ќе настапи стабилизација. Дневната температура ќе биде во постепен пораст.

Прогноза за 14.06.2022
Минимална температура: 10°C до 16°C Максимална температура: 25°C до 32°C УВ=7

Прогноза за 15.06.2022
Минимална температура: 8°C до 16°C Максимална температура: 25°C до 33°C УВ=8

Прогноза за 16.06.2022
Минимална температура: 8°C до 15°C Максимална температура: 26°C до 33°C УВ=8