5.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАНАПРАВИ САМ

Ако се плашите од пајаци, има решение: Мирисот на ароматично растение толку многу им пречи што ВЕДНАШ бегаат од него

Иако повеќето пајаци се безопасни, нивното гледање речиси никогаш не е пријатно чувство, особено ако се плашите од нив. Честопати не сме ни свесни дека се во нашата куќа затоа што се кријат по ќошињата.

Без разлика дали се обидувате да се ослободите од пајаците во бањата, спалната соба, подрумот или каде било во куќата, направете го следново:

Отстранете го пајакот. Ако забележите пајак, го заробите во контејнер со капак и го исфрлите надвор, тоа е ефикасна и хумана опција.

Ослободете се од мрежата. Отстранете ја пајажината или со бришење или со правосмукалка, особено на тешко достапни места како што се аглите на таванот или зад мебелот.

Отстранете го нередот во кој пајаците сакаат да се кријат. Ако најдете пајажина меѓу нередот, исчистете ја областа за пајакот да нема каде да се сокрие.

Чиста храна и празен ѓубре. Пајаците не ги привлекува човечката храна, но секако се привлекуваат други инсекти, што ги наведува пајаците да се стават блиску до тој извор на храна. Намалете ги грешките во затворен простор со чистење на преостанатата храна, фрлање ѓубре и отстранување на сите останати остатоци од храна што би можеле да ги привлечат.

Вечерта затворете ги прозорците и вратите и обавезно поправете ги оштетените мрежи на прозорот, доколку ги имате, доколку ги нема задолжително поставете ги за да ги заштитите од разни инсекти.

Има растенија што не ги сакаат пајаците. Значи, ако не сакате пајаци, не би било лошо да поставите неколку саксии со босилек на пример низ куќата. Поради силните ароматични својства ќе ги одврати пајаците, но и другите инсекти. Не поднесуваат ниту лаванда и многу им пречи се што има силна арома.

Спонзорирано: