33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Јутјуб отстрани повеќе од 9.000 канали поврзани со војната во Украина

Јутуб отстрани повеќе од 70.000 видеа и 9.000 канали поврзани со војната во Украина поради прекршување на упатствата за содржина, а меѓу нив има и видеа во кои инвазијата е опишана како ослободителна мисија, објавија медиумите во светот.

Анализираат дека Јутуб е многу популарен во Русија, каде што, за разлика од некои други американски платформи, не е забранет, и покрај тоа што беше домаќин на содржината на опозициските личности како Алексеј Навални.

Од почетокот на конфликтот во февруари, Јутуб ги отстрани каналите, вклучувајќи го и каналот на новинарот Владимир Соловјов, пишува Гардијан.

Каналите поврзани со руското Министерство за одбрана и Министерството за надворешни работи, исто така, беа привремено суспендирани во последните месеци поради опишување на војната како ослободителна мисија, се додава во новинарските написи.

Можеби ќе ве интересира

Украина: Русите подготвуваат офанзива

M T

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

M T

Медведев: Одлуката за операцијата во Украина беше тешка, но добро осмислена

M T

Првата дама на Украина: Многумина се подготвуваа за спринт, сега се борат на маратон

M T

Џонсон: Ако Путин беше жена немаше да ја нападне Украина

M T

Нови напади во Украина, гаѓан е Николаев, тројца загинати во Очаков

M T