22.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
АВТО ЦЕНТАР

Најдобрите модели за време на криза: Кои бензинци трошат најмалку гориво?

Во време кога цените на горивото дивеат, економичноста на автомобилот стана една од најпосакуваните карактеристики. За многумина тоа ќе биде поважно од богата опрема или помоќен мотор.

Германскиот автомобилски клуб (ADAC) објави податоци за најекономичните модели со бензински мотори. Беа земени предвид само моделите со ригорозни и реални мерења на фабричката потрошувачка на WLTP.

Секако, треба да се земе предвид дека и мерењата на WLTP имаат одредени отстапувања, но дефинитивно се поблиску до реалната потрошувачка.

• Победниците по класи се следните, за мали градски и подкомпактни автомобили:

Toyota Yaris 1.5 Hybrid CVT (3,8 литри на 100 km),

Mazda 2 Hybrid Pure CVT што користи ист погон како Yaris (3,8 литри гориво),

Renault Clio E-TECH Hybrid 145 Equilibre Automatic (4,2 литри гориво),

Honda Jazz 1.5 i-MMD Comfort e-CVT (4,5 литри гориво),

Suzuki Swift 1.2 Dualjet Hybrid Club (4,7 литри гориво),

Toyota Aygo X 1.0 (4,8 литри гориво),

Kia Picanto 1.0 Edition 7 (4,8 литри гориво),

Suzuki Ignis 1.2 Dualjet Hybrid Club (4,9 литри гориво),

Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Hybrid Cool (5,0 литри гориво),

Škoda Fabia 1.0 MPI Easy (5,0 литри гориво).

• Компактна класа:

Kia Niro 1.6 GDI Hybrid DCT6 (3,4 литри гориво),

Toyota Corolla 1.8 Hybrid (4,5 литри гориво),

Suzuki Swace 1.8 Hybrid Comfort + CVT, практично ист автомобил како Corolla (4,6 литри гориво),

Renault Arkana E-TECH Hybrid 145 Intens Automatic (4,6 литри гориво),

Toyota C-HR 1.8 Hybrid Flow (4,9 литри гориво),

Audi A3 Limousine 30 TFSI S tronic (4,9 литри гориво),

Mazda 3 Fastback e-SKYACTIV-X 2.0 M Hybrid (5,0 литри гориво),

Ford Focus 1.0 EcoBoost Hybrid Cool & Connect (5,1 литар гориво),

Škoda Scala 1.0 TSI Cool Plus (5,1 литри гориво),

VW Golf 1.0 eTSI Life DSG (5,2 литри гориво),

Kia Ceed 1.0 T-GDI Edition 7 (5,2 литри гориво),

Hyundai IONIQ Hybrid (5,2 литри гориво).

• Средна класа:

Škoda Octavia 1.0 TSI e-TEC Ambition DSG (5,0 литри гориво),

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (5,6 литри гориво),

Lexus NX 350h Automatic (5,6 литри гориво),

Peugeot 508 1.2 PureTech 130 Active Pack EAT8 (5,8 литри гориво),

Citroen C5 X PureTech 130 Stop & Start Feel Pack EAT8 (6,0 литри гориво),

Audi A4 35 TFSI (6,0 литри гориво),

Audi A5 Coupé 35 TFSI (6,0 литри гориво),

Volvo V60 B3 Essential DKG (6,2 литри гориво),

Mercedes-Benz C 180 9G-TRONIC (6,2 литри гориво),

VW Passat Variant 1.5 TSI OPF Conceptline (6,3 литри гориво),

BMW 318i Steptronic (6,3 литри гориво),

Peugeot 5008 1.2 PureTech 130 Active Pack (6,3 литри гориво),

BMW 420i Coupé Steptronic (6,3 литри гориво),

Ford S-MAX 2.5 Hybrid Trend CVT (6,3 литри гориво).

• Горна и висока класа:

Lexus ES 300h Business Edition Automatic (5,2 литри гориво),

Škoda Superb 1.5 TSI Active (5,9 литри гориво),

BMW 520i Steptronic (6,1 литри гориво),

Toyota Highlander 2.5 Hybrid Business Edition (6,6 литри гориво),

BMW 630i Gran Turismo Steptronic (6,8 литри гориво)

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Георгиева: 48 земји во светот се особено изложени на криза со храна

M T

Европа оваа година ја доживеа најлошата криза со птичји грип досега

M T

Ковачевски: Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза

M T

СДСМ: Во време на криза училиштата не смеат да се затвораат, општините да ги редефинираат приоритетите

M T

СДСМ: Во пресрет на зимата Владата обезбеди храна и електрична енергија за подобри услови

M T

СДСМ: Мерки против глобалната криза, државата плаќа над 80% од сметките за струја на домаќинствата

M T