Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик Кујната од Centar

СВЕЖ КАКО ОД ПЕКАРА – Ова е најдобриот начин да го зачувате лебот

Ако го оставите лебот на кујнскиот пулт, во фиока или кутија за леб, а сепак го чувате во пластична кеса – веднаш да ви кажеме, не е добра идеја.

Лебот во кесата ќе се исуши, додека пак во кутија постои можност да се развие мувла.

Најдоброто решение, колку и да ви звучи глупаво, е да го ставите лебот во замрзнувач.

На овој начин секогаш ќе имате свеж леб, а можете да го одмрзнете на два начина.

Ако ви треба веднаш, извадете го замрзнатиот леб, ставете го во алуминиумска фолија и загрејте го во рерна.

Ако сакате свеж леб за наутро, извадете го пред спиење и ставете го на чиста кујнска крпа за да се стопи лесно преку ноќ.

Наутро ќе има вкус како штотуку да сте го купиле од пекара.

Можеби ќе ве интересира

ЛЕБ КОЈ ТОПИ МАСТИ – Првото јадење што го исфрлате од исхраната кога започнувате диета, но грешите

M T

Сите ги нарекуваат различно, но обожаваат да ги јадат подеднакво: Идеален рецепт за пржени лебчиња

M T

Најмеките домашни тортиљи: Рецепт од само 3 состојки, 5 пати повкусни од леб!

CENTAR MKD