Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Дали сакате 2022 година да ви биде посреќна? – Само сменете ги ОВИЕ ПЕТ РАБОТИ

Новата година е зад аголот, а со неа доаѓаат и новогодишните одлуки кои би го промениле вашиот живот на подобро.

Сепак, секоја година носиме слични одлуки, сакаме да изгубиме тежина, да заработиме повеќе пари, да заштедиме за нов автомобил или куќа и некако го губиме од вид разбирањето дека сите промени доаѓаат од нас.

Ако не можете да решите нешто години наназад, големи се шансите проблемот да е во вас, а не во други луѓе или некои надворешни околности.

Овие пет промени треба да ви помогнат да го доведете вашиот живот во ред.

Престанете да барате изговори

Веројатно сте слушнале како луѓе велат кој сака наоѓа начин, кој не наоѓа изговор. Иако оваа реченица навистина не нервира во повеќето случаи, особено затоа што навистина немаме многу време и ресурси кога сè се собира и одзема, не е се така црно-бело. Едноставно, ако сакате да ја средите куќата, секогаш има начин, зависи од вас.

Колку и да се трудите, одвојте час или два дневно за да го направите тоа. Насликајте ѕид по ѕид додека не завршите. Ќе се чувствувате подобро кога сè околу вас е во совршен ред, дури и ако тоа значи дека сте морале да жртвувате малку од вашето време за одмор.

Фрлете се што не ви треба

Без разлика дали се работи за облека или сложувалки што ги чувате низ дома, а тие ви служат само за да ја избришете прашината од нив. Едноставно, подобро е да го немате, отколку да ве нервира што ви зафаќа простор во куќата. Ќе се чувствувате послободни и ќе имате повеќе простор за себе.

Избегнувајте да го држите гневот во себе

Откако ќе го исчистите просторот за живеење, време е да се свртите кон себе. Дали некој ве лути? Дали кај вас предизвикува негативни емоции? Не го притискајте. Бидете искрени со себе и со другите и се ќе биде како што треба. Едноставно, подобро е веднаш да им кажете на пријателите и партнерот ако нешто ви пречи, отколку да се преправате дека се е во ред и потоа само да пукнете одеднаш. Многу поголем хаос е ако се појават милион проблеми одеднаш, отколку ако ги решавате еден по еден.

Ослободете се од вината

Секој прави грешки понекогаш. Тоа е неоспорен факт, а исто така неоспорен факт е дека понекогаш се чувствуваме лошо поради тоа. Меѓутоа, ако живееме во минатото, чувството на вина поради нешто што се случило одамна ќе не растажи и малку по малку ќе не уништи. Ако сите ти ја простиле грешката, прости си себеси. Не бидете вашиот најголем непријател, туку вашата најголема поддршка, само така ќе бидете вистински среќни.

Не се споредувајте со другите

Сигурни сме дека веќе го знаете ова, но не е на одмет да се повтори. Вие го живеете својот живот. Не туѓите животи, тие имаат свои судбини и свои проблеми за кои не знаете ништо. Не се споредувајте со другите. Тоа е целосно неефикасно. Фокусирајте се на себе и на вашата среќа. Најдете што ве исполнува и што ве прави посебни, само така ќе бидете задоволни од вашиот живот.

Можеби ќе ве интересира

Новогодишна ноќ на „Тајмс Сквер“ само за вакцинираните

M T

Заев откри каде и со кој ќе слави Нова Година

CENTAR MKD

Какво ќе биде времето за Нова година? – Meteocentar со детална четиридневна прогноза

CENTAR MKD