Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје

Како да разликувате алергија од инфекција кај децата?

Осип на кожата кај малите деца е најчесто резултат на вирусна инфекција. Слични промени во кожата може да настанат поради алергиска реакција, но и лоша хигиена. Експертите објаснуваат дека вирусниот осип се јавува на стапалата, рацете, торзото, лицето и вратот.

Се јавува кашлица

Во детството, промените на кожата често се резултат на алергиска реакција. Најчесто се работи за алергија на храна и во тој случај се јавуваат промени. Донекаде е слично на осип, може да се појави на сите делови од телото, промените може спонтано да се повлечат од едното и да избијат во друго место. Единствената терапија е да се исклучи одредено јадење од исхраната.

Покрај осипите, експертите велат дека треба да се сомневате во алергија кај децата кога им течи и чеша носот, ги бодат очите, имаат сува и иритирачка кашлица, но и продолжена продуктивна кашлица, печење околу устата, црвенило и чешање, нарушување на спиењето, скратеност на здив ..

Кога осипот на телото на детето е точкаст, жолтеникав и видлив на сите делови, претежно на трупот, се работи за промени на кожата поради лоша хигиена.

Сапун и вода

Тоа е доста ретко денес, но се случува, велат експертите. Стафилококните бактерии, кои природно се наоѓаат на кожата, се размножуваат, па ако детето се чеша, може да настане поголем проблем. Во секој случај, сапун и вода, како и антибиотски креми, го решаваат овој здравствен проблем.

Можеби ќе ве интересира

„Фајзер“: Вакцината дава силен имунолошки одговор кај децата на возраст од 12 до 15 години

M T

САД ја одобрија вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години

M T

Забрането рекламирање на слатки наменети за деца под 16 години во Шпанија

M T