27.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+ MeteoCentar Македонија

Сончево време со температура до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност претежно во планинските региони. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер, кој во пределот од Кумановско до Штипско краткотрајно ќе се засилува. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 15, а максималната ќе достигне од 26 до 35 степени.

Во Скопје претежно сончево со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 10, а максималната ќе достигне до 32 степена.

Во наредните денови следува период на значително топло време за овој период од годината. Кон крајот на работната недела ќе се зголемат условите за појава на нестабилност и пороен дожд проследен со засилен ветер.