27.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија Во тренд...

Во среда пороен дожд, неделава намалување на температурата – Метеоцентар со детална прогноза

До петок ќе се задржи стабилно време, освен во среда околу пладне кога претежно во северните делови ќе има појава на краткотраен пороен дожд.

Во среда и четврток особено вдолж Повардарието ќе дува засилен северен ветер, што ќе услови намалување на температурата.

Прогноза за 01.09.2021
Минимална температура: 9°C до 18°C
Максимална температура: 23°C до 32°C
Сончево со умерена облачност, околу пладне и попладне претежно во северените делови облачноста ќе се зголеми и ќе има појава на краткотраен пороен дожд. Ќе дува умерен, а особено вдолж Поварадарието повремено засилен ветер од северозападен правец. УВ=6

Прогноза за 02.09.2021
Минимална температура: 8°C до 18°C
Максимална температура: 21°C до 29°C
Сончево и ветровито со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а особрно вдолж Повардарието засилен ветер од северен правец. УВ=7

Прогноза за 03.09.2021
Минимална температура: 7°C до 17°C
Максимална температура: 24°C до 31°C
Претежно сончево со слаб променлив ветер. УВ=7