27.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+ MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Температурите ќе се спуштат, но ќе биде стабилно – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Од понеделник ќе биде претежно стабилно со слаб до умерен северозападен ветер, поизразен вдолж Повардарието.

Денес ќе биде нчево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. УВ=7

Утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец, вдолж Повардарието повремено ќе се засилува.

Прогноза за 31.08.2021
Минимална температура: 9°C до 18°C
Максимална температура: 27°C до 34°C
Претежно сончево со слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. УВ=7

Прогноза за 01.09.2021
Минимална температура: 10°C до 18°C
Максимална температура: 26°C до 34°C
Сончево со умерена облачност, кон крајот на денот со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од западен и северозападен правец. УВ=7

Прогноза за 02.09.2021
Минимална температура: 9°C до 19°C
Максимална температура: 24°C до 31°C
Сончево со умерена облачност. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен ветер од северозападен правец. УВ=7