Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Времето се менува, следува освежување и дожд – Метеоцентар со детална прогноза за следните дена

Денес сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претпладне од јужен, а попладне во горниот дел на Повардарието од северен правец. УВ=8

Во следните денови ќе се задржи сончево време со умерена облачност. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи.
Утре ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер што ќе предизвика дневната температура во следните денови да биде пониска за неколку степени.

Прогноза за 19.08.2021
Минимална температура: 10°C до 20°C
Максимална температура: 28°C до 35°C
Сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. УВ=8

Прогноза за 20.08.2021
Минимална температура: 11°C до 20°C
Максимална температура: 27°C до 33°C
Сончево со умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Попладне ќе има локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=7

Прогноза за 21.08.2021
Минимална температура: 11°C до 20°C
Максимална температура: 27°C до 34°C
Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ=7