28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Температурите ќе достигнат и до 43 степени – УХМР со детална прогноза за следните 4 дена

Продолжува периодот на стабилно и многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината.

Максималните температурни вредности вдолж Повардарието за 2 до 3 степени ќе го надминуваат 40-иот степен.

И во наредните денови насекаде ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури.

Прогноза за 01.08.2021
Минимална температура: 14°C до 24°C
Максимална температура: 35°C до 43°C
Сончево и натпросечно топло со слаб до умерен ветер од западен правец. УВ=9

Прогноза за 02.08.2021
Минимална температура: 15°C до 25°C
Максимална температура: 36°C до 43°C
Сончево и натпросечно топло. Попладне ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец. УВ=9

Прогноза за 03.08.2021
Минимална температура: 13°C до 23°C
Максимална температура: 34°C до 42°C
Сончево и натпросечно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. УВ=9