15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Македонија како под “сач” – температурите ќе скокнат над 42 степени, детална прогноза за следните денови

Продолжува периодот на многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури.

Наместа вдолж Повардарието температурата ќе го надминува 40-тиот степен.

Во понеделник ќе дува засилен ветер од западен, а попладне од северен правец кој ќе предизвика благо опаѓање на температурите во северните делови, а во јужните ќе се задржат високите температурите.

Прогноза за 30.07.2021
Минимална температура: 14°C до 24°C
Максимална температура: 34°C до 42°C
Сончево и многу топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец. УВ=9

Прогноза за 31.07.2021
Минимална температура: 15°C до 24°C
Максимална температура: 35°C до 42°C
Претежно сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од западен правец. УВ=9

Прогноза за 01.08.2021
Минимална температура: 14°C до 24°C
Максимална температура: 35°C до 42°C
Сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец. УВ=9