15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Лошо време и денеска – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса до вторник ќе се задржи променливо облачно, врнежливо и посвежо време со пороен дожд и грмежи.

Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, чести електрични празнења, силен ветер (над 70 км/час) и услови за појава на град. Од среда следува стабилизирање на времето.

Прогноза за 21.07.2021
Минимална температура: 13°C до 21°C
Максимална температура: 27°C до 36°C
Сончево со мала локална облачност. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. УВ=8

Прогноза за 22.07.2021
Минимална температура: 11°C до 20°C
Максимална температура: 28°C до 36°C
Сончево со мала локална облачност и со умерен ветер од северен правец. УВ=8

Прогноза за 23.07.2021
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 28°C до 35°C
Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=8