22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје Во тренд...

Храна која го зголемува нивото на енергија и дава сила

Сепак, некои видови храна содржат повеќе хранливи материи кои можат многу да ви помогнат да го зголемите нивото на енергија и да одржите будност и фокус во текот на денот.

Недостаток на енергија може да влијае на извршувањето на секојдневните активности и со тоа да не направи помалку продуктивни. Сепак, консумирањето храна како што се банани, јајца или јаболка може значително да го подобри нивото на енергија и да ни помогне да го задржиме фокусот во текот на денот.

Многу луѓе чувствуваат пад на енергијата во текот на денот, што е сосема нормална појава. Сепак, важно е да се знае дека видот и количината на храна што ја јадете играат клучна улога во одредувањето на нивото на енергија.

И покрај тоа што целата храна обезбедува енергија, сепак, некои видови храна содржат повеќе хранливи материи кои можат многу да ви помогнат да го зголемите нивото на енергија и да одржите будност и фокус во текот на денот.

БАНАНИ
Бананите се можеби една од најдобрите енергетски намирници. Тие се одличен извор на сложени јаглехидрати, калиум и витамин Б6, што може да помогне во зголемување на нивото на енергија.

Студија од 2012 година потврди дека тие се подобар извор на енергија од скапите спортски пијалоци. Две банани обезбедуваат доволно калории за двочасовно вежбање или прошетка.

РИБА
Масна риба како лосос и туна е добар извор на протеини, масни киселини и витамин Б. На пример, една порција лосос или туна ви дава препорачана дневна количина омега-3 масни киселини и витамин Б12 и омега-3 масни се покажа дека киселините го намалуваат воспалението, што е честа причина за замор.

Витаминот Б12 работи со фолати за да создаде црвени крвни зрнца и да помогне железото да работи подобро во вашето тело. Оптималното ниво на црвени крвни клетки и железо може да го намали заморот и да ја зголеми енергијата, според Healthline.

ЈАБОЛКИ
За јаболката често се вели дека се меѓу најздравите овошја во светот и се добар извор на јаглехидрати и растителни влакна.

Благодарение на богатата содржина на природни шеќери и влакна, јаболката може да обезбеди бавно и трајно ослободување на енергија.

Тие исто така имаат голема содржина на антиоксиданти, а истражувањата покажаа дека антиоксидантите можат да го забават варењето на јаглехидратите, што резултира со ослободување на енергија за подолг временски период.

фото Pixabay

ЈАЈЦА
Јајцата не само што се исклучително вкусни, туку и храна полна со енергија што може да ве зајакне во текот на денот.

Тие се богати со протеини кои можат да ви обезбедат стабилен и одржлив извор на енергија. Леуцинот е најзастапната аминокиселина во јајцата, и е познато дека го стимулира производството на енергија на неколку начини.

Леуцинот може да им помогне на клетките да земат повеќе шеќер во крвта, да го стимулираат производството на енергија во клетките и да го зголемат распаѓањето на мастите за да произведат енергија.

Исто така, јајцата се богати со витамини од групата Б. Овие витамини им помагаат на ензимите да ја играат својата улога во процесот на разложување на храната.

КАФЕ
Кафето е обично првата храна на која мислите кога сакате да го подобрите нивото на енергија. Богато е со кофеин, кој може брзо да премине од крвотокот во мозокот и да ја зголеми активноста на аденозин, невротрансмитер кој го смирува централниот нервен систем.

Како резултат, се зголемува производството на епинефрин – хормон кој ги стимулира телото и мозокот. Иако кафето има само две калории на чаша, неговите стимулативни ефекти можат да направат да се чувствувате будни и фокусирани.

Сепак, кога станува збор за кафе, важно е да не претерувате, не се препорачува да земате повеќе од четири чаши на ден.