22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Спорт

Тажна вест: Почина Гоце Груевски, поранешниот голман на македонската фудбалска репрезентација

На 46 години, во Австралиија почина Гоце Груевски, поранешниот голман на македонската фудбалска репрезентациија.

Тој беше еден од најдобрите голмани во историјата на ПМФЛ во самостојна Македонија. Груевски беше член на речиси сите големи клубови во Македонија: Победа, Слога Ј, Работнички, Беласица, Вардар, а својата кариера ја заврши во далечната Австралија, во клубот Престон Лајонс каде беше тренер на голманите. Клубот на своите официјални социјални мрежи ја потврди вестта.