20.8 C
Скопје
24. јули 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје

Зошто чајот од куркума треба да ви стане дел од менито? Неговите здравствени придобивки се огромни

Куркумата се смета за една од најкорисните намирници од природата, а потекнува од тропска Јужна Азија и спаѓа во групата џумбировки.

Придобивките од куркума

Тоа не само што го подобрува расположението, туку се користи во медицината за да спречи воспаление, габични инфекции и има антифунгално дејство. Тие го нарекуваат „жолто злато“ поради многуте предности што ги има. Може да ја забрза функцијата на мозокот, да спречи згрутчување на крвта и да ја третира депресијата. Многу лекари веруваат дека помага и при хипертензија, импотенција, лечи акни, го намалува ризикот од мозочен удар, како и ризикот од карцином на бубрег.

Како се користи?

Куркумата е првенствено зачин, кој обично се додава во разни јадења за подобар вкус. Постојат бројни сосови кои се подготвуваат со месо, како и разни мешавини, а чајот од куркума е еден од најбараните. Покрај тоа, може да се додаде во разни смути, во супа, изматени јајца, а може да се попрска и преку зеленчук на скара.

Како се прави чајот од куркума и зошто е популарен?

Познато е дека куркумата има антиинфламаторно дејство, затоа чајот од оваа храна е погоден како лек против болки во грлото. Лекарите веруваат дека овој пијалок може да ги обнови воспалителните процеси на најбрз начин и дека е фантастичен како замена за антибиотици. Чајот се подготвува со додавање на 2 лажици куркума во зовриена вода, а потоа се остава да се олади 10 минути. Исцедете го и додадете мед или лимон по желба.