20.8 C
Скопје
24. јули 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје

Три намирници што треба да се избегнуваат пред спиење

Не е мал бројот на оние кои сакаат да грицкаат нешто слатко пред спиење, а чоколадото е секогаш прво на списокот на омилени слатки.

Она што многумина го забораваат е дека содржи голема количина кофеин, кој има стресно дејство врз кардиоваскуларниот систем.

Покрај тоа, експертите потсетуваат дека главната состојка на кафето е кофеинот, а познато е дека не се препорачува топол црн пијалок пред спиење. Се верува дека овој пијалок има исклучително иритирачки ефект врз нервниот систем и со тоа предизвикува проблеми со спиењето.

Експертите исто така советуваат да не јадете премногу зачинета храна неколку часа пред спиење. Оваа храна може да предизвика металоиди, што се влошува во моментот кога ќе го ставите вашето тело во хоризонтална положба.

Покрај тоа, зачинетата храна е богата со хистамини, кои се мешаат во ноќниот одмор, бидејќи собираат енергија.

Дури и посно месо како мисирка или пилешко треба да се избегнува пред спиење. Нутриционистите потсетуваат дека протеинот содржан во месото го подобрува ослободувањето на енергијата.

Нутриционистите, исто така, укажаа на заедничката грешка што ја направи секој што се бори со вишокот килограми. Невозможно е да изгубите тежина ако не спиете добро.