13 C
Скопје
18. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Одбиле да возат слепа жена 14 пати – сега треба да платат милион долари

Вашингтон – На американската компанија „Убер“ и’ беше наредено да и плати 1,1 милиони долари на слепа жена на која компанијата и забрануваше 14 пати возење.

Независен арбитер во четвртокот и наложи на Убер да и плати 1,1 милиони долари на Лиза Ирвинг, слепа жена од Сан Франциско во САД, поради нелегална дискриминација, откако возачите во 14 наврати одбија да ја возат, пренесува Би-Би-Си.

Арбитражата исто така го отфрли аргументот на Uber дека тие не се одговорни за дискриминацијата што ја извршиле возачите, бидејќи тие се само изведувачи, а компанијата соопшти дека не се согласува со пресудата.

Би-Би-Си јавува дека Лиза Ирвинг, жител на Сан Франциско, која е слепа и се потпира на нејзиното куче-водич Берни, поднела тужба против Убер во 2018 година, откако или и било забрането да се вози или била малтретирана од возачите на Убер, одбивајќи да ја пренесе со куче-водич.

Еден возач наводно го скратил патувањето откако лажно тврдел дека пристигнала на нејзината дестинација, а Ирвинг изјави дека откажаните возења довеле и до доцнење на работа, што придонело за отказ што го добила.

Во изјавата издадена за медиумите по пресудата, портпаролот на Убер рече дека компанијата е „горда“ на помошта што им ја дава на слепите патници, а Би-Би-Си пренесува дека ова не е прв пат Убер да се соочи со правни постапки против слепите лица заедница. Федерацијата на слепи лица на САД ја тужеше компанијата во врска со прописите за кучиња-водичи.