-2.1 C
Скопје
21. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Студ со температури до -13 степени и снег – Метеоцентар со детална прогноза за следните неколку дена

Поради продор на студена воздушна маса од север следува период на многу студено време. Денес попладне и во вечерните часови ќе има нови врнежи од снег, позастапени и пообилни во западните делови. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а во западните делови позначително ќе се зголеми.

Прогноза за 16.01.2021
Минимална температура: -8°C до -1°C
Максимална температура: -5°C до 3°C
Променливо облачно и студено со умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. На места ќе провејува снег.

Прогноза за 17.01.2021
Минимална температура: -12°C до -4°C
Максимална температура: -8°C до 2°C
Сончево со умерена облачност и многу студено. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер.

Прогноза за 18.01.2021
Минимална температура: -13°C до -6°C
Максимална температура: -8°C до 3°C
Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, поизразен вдолж Повардарието.