7 C
Скопје
28. февруари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Македонија

Заев откри каде и со кој ќе слави Нова Година

Премиерот Зоран Заев, на денешната прес-конференција на која што информираше дека Владата ги усвои предложените мерки од Комисијата за заразни болести, изјави дека новогодишната ноќ ќе ја прослави во својот дом, заедно со неговото поблиско семејство.

– Лично јас ќе бидам во мојот дом, заедно со сопругата и со двете деца. На влада исто укажавме, на сите институции и функционери каде што сум надреден, како претседател на извршната власт, директна препорака, да бидеме пример, за почитувањето на мерките, како најодговорни, затоа што само така ќе очекуваме нашиот народ да ги следи позитивните примери, изјави премиерот.

Заев појасни дека тоа не значи оти граѓаните не треба да заминат од домот и да одат во село, ако некој има куќа, да замине во Берово, Маврово, на Шапка, во Охрид, во Дојран, во Преспа, или во било кое од туристичките места, меѓутоа, тоа треба да биде во кругот на семејството.

Можеби ќе ве интересира

Велигденските и првомајските празници се спојуваат во мега продолжен викенд – Ова се сите неработни денови кои преостанаа во 2021-ва

CENTAR MKD

Листата на празници е објавена: Ова се сите неработни денови во 2021 година

CENTAR MKD

(Видео) Над 100 деца во домовите низ државата добија новогодишни подароци од Владата

CENTAR MKD