13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Спорт Во тренд...

Радувај се Македонијо: Фудбалерите ќе играат на ЕП 2021

Македонската фудбалска репрезентација со 1:0 ја победи Грузија и го оствари најголемиот успех во историјата и за првпат ќе игра завршен турнир на Европско првенство.

Горан Пандев, со неговиот гол во 56-та минута од мечот, после страшната акција со Елиф Елмас и Илија Несторовски, по што Грузијците беа нокаутирани и не се кренаа од негативата, па Македонија со тој еден момент стигна до толку посакуваната победа и радост.

Македонија имаше шанси и за 0:2 преку Елмас, но не ги искористи. На крајот одбраната ја заврши работата, и Македонија ја оствари најголемата победа во историјата на фудбалот.

Македонија на Европското првенство ќе игра во група со Австрија, Холандија и Украина.