21.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Серија апсења низ Македонија – Полицијата ги полни затворите со криминалци

Секторот за меѓународна полициска соработка, при Министерството за внатрешни работи, во соработка со германската полиција, во Хамбург го приведе и преку екстрадициска постапка го донесе во Република Северна Македонија лицето Ѓ.М. за кое се трагаше со осум потерници.

Ѓ.М. е осуден на затворска казна со вкупно времетраење од 20 години за извршени тешки кражби и криумчарење мигранти.

Покрај тоа, Министерството за внатрешни работи во рамките на оперативната акција „Бегалец“ превзема интензивни мерки и активности за пронаоѓање и приведување лица, кои се бараат за издржување на затворска казна на територијата на Република Северна Македонија.

Во периодот од 15 септември до 20 октомври на територијата на Република Северна Македонија приведени се над 100 лица за издржување на затворска казна до 10 години и истите се спроведени во казнено поправните институции.

Одделението за потраги при Секторот за меѓународна полициска соработка продолжува со интензивните мерки и активности за пронаоѓање и приведување на лицата кои се бараат со потерници.

Можеби ќе ве интересира

Судир на демонстрантите и полицијата во Иран, жени палат шамии

M T

Приведени двајца криминалци барани по потерници, пронајдена дрога кај нив

M T

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата

M T

Полицијата во Мексико цел ден собирала мртви тела, наоѓајќи само глави или нозе на жени

M T

Континуираното вложување во полицијата дава резултати – нови 8550 пара високи специјални чизми за потребите на ЕБР и за останатите припадници на полицијата

M T

Полицијата објави снимка од сетот на кој Болдвин ја застрела снимателката

M T