7 C
Скопје
3. декември 2020
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Бизнис

Утврдени новите цени на горивата

фото Pixabay

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,41%, во однос одлуката од 13.10.2020 година.

Од вечерва на полноќ малопродажните цени ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 0,50 денар/литар во однос на малопродажните цени утврдени со Одлуката од 13.10.2020 година. Цените на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат на исто ниво, односно не се менуваат.

Од 20.10.2020 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 59,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 61,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 50,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 50,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 26,754 (денари/килограм)

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,109 ден/кг и ќе изнесува 26,754 ден/кг.

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи бележат намалување кај бензинот за 2,515%, кај дизелот има зголемување за 0,074%, намалување има кај екстра лесното масло за 0,415% и кај мазутот намалувањето е за 0,633% .

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е повисок за 0,006%.

Oва се максималните цени на нафтените деривати од 00:01 часот на 20.10.2020 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени.

МАРКЕТИНГ

Можеби ќе ве интересира

Регулаторна одлучи – горивата поскапуваат, ова се новите цени на бензинот и дизелот

CENTAR MKD

Регулаторна одлучи: Бензинот поевтинува, дизелот поскапува – Ова се новите цени на горивата

CENTAR MKD

Од вторник нови цени на бензинот и нафтата

CENTAR MKD