11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Обвинение за тетовец кој во два наврати ја истепал својата поранешна сопруга

Скопското основното јавно обвинителство поднесе обвинение против 40-годишник од Тетово за сторено продолжено кривично дело телесна повреда.

Обвинетиот со престојувалиште во Скопје, во период од 30 август до 1 септември, во два наврата, со умисла ја повредил поранешната сопруга.

На 30 август, во семејниот дом во Скопје со тупаници повеќе пати ја удрил во пределот на главата и во десната подлактица.

На 1 септември, во парк во близина на основно училиште во Аеродром, тој повторно со умисла ја повредил оштетената, која со нивните малолетни деца била излезена на прошетка.

Обвинетиот со такси-возило ја чекал поранешната сопруга пред влезот на училиштето, по што тргнал кон неа и неколку пати со тупаници ја удрил во главата и во десната подлактица.

Од двата напади кај оштетената билe нанесени повреди како набиеници, подливи и акутна реакција на стрес.

Со цел обезбедување на присуството на обвинетиот во текот на кривичната постапка, како и заштита од повторување на насилното однесување, надлежниот јавен обвинител до судот доставил посебен предлог за продолжување на претходно определениот притвор.​

Можеби ќе ве интересира

Обвинение за сопственик на угостителски објект, злоставувал Македонка и Русинка

M T

Обвинение против двајца битолски гинеколози поради смрт на новороденче

M T

Обвинение против заменик директорот кој истепал ученик во основно училиште во Чегране

M T

Обвинение за неплаќање акциза во Велес

M T

Обвинение за гостиварец кој со нож нападнал човек, чие возило било паркирано до патот

M T

Во Тетово приведени тројца Индијци

M T