Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Притвор за внукот што извршил обљуба врз својата 72-годишна баба

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено за кривични дела обљуба врз немоќно лице од член 187 став 1 и родосквернавење од член 194 став 1 од Кривичниот законик.

Осомничениот 24-годишен жител на радовишко село, на 2 јули, во дворот на семејната куќа, извршил обљуба врз својата 72-годишна баба злоупотребувајќи ја нејзината немоќна состојба на болна жена со инвалидитет и моторен дефицит поради што не била во можност да се одбрани.

Надлежниот јавен обвинител до судот достави и предлог за определување мерка притвор за осомничениот. Судијата нa претходна постапка го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

спонзорирано: