13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Направи Сам

Еве како да одгледувате ананас во својот дом

Дали знаевте дека во неколку едноставни чекори можно е да одгледувате ананас во својот дом, во саксија?

Чекорите се многу едноставни, а резултатот е фасцинантен.

Следниот пат кога ќе купите ананас откинете го врвот, оставете го да отстои неколку дена. Потоа, отстранете неколку долни листови и ставете го врвот во тегла со вода.

Нека стои така додека не се појави корен, а потоа засадете ја билката – и тоа е тоа! Наскоро во вашиот дом ќе имате прекрасна билка од која ќе порасне вкусен ананас.

Погледнете го видеото:

https://www.facebook.com/brightside/videos/932105096932076/?t=0

видео Фејсбук