Секогаш во средиштето на збиднувањата...

УХМР со вонредно метео предупредување: Следува невреме низ Македонија

Под влијание на продор на студен атмосферски фронт денес претпладне ќе настапи преодно наоблачување со локален дожд и грмежи.

Ќе почне да дува силен северен ветер, најпрво во северните, а во текот на денот и во останатите делови, особено вдолж Повардарието, што ќе услови осетно намалување на дневната температура, особено на северот. Ветерот краткотрајно ќе достигнува брзина и над 90 км/час.

Прогноза за 09.07.2020
Минимална температура: 8°C до 16°C
Максимална температура: 26°С до 34°C
Сончево со слаб до умерен променлив ветер. УВ=9

Прогноза за 10.07.2020
Минимална температура: 10°C до 19°C
Максимална температура: 28°C до 35°C
Сончево со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен променлив ветер. УВ=9

Прогноза за 11.07.2020
Минимална температура: 11°C до 20°C
Максимална температура: 29°C до 36°C
Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ=9

loading…