Секогаш во средиштето на збиднувањата...

САД го ратификуваа протоколот за членство на Македонија во НАТО

Американскиот Сенат го изгласа пристапниот Протокол за влез на Северна Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца беа против. Против беа републиканскиот сенатор од Кентаки Ренд Пол и републиканскиот сенатор од Јута Мајк Ли.

Амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Брнс на Твитер напиша дека Сенатот го ратификувал протоколот и оти тоа е резултат на напорна работа и посветеност да се инвестира во иднината.

Претседателот Стево Пендаровски на Фејсбук им се заблагодари на САД. „Стратешкото партнерство САД – Северна Македонија продолжува во Алијансата придонесувајќи за глобалната стабилност и безбедност. #WeAreNATO, напиша Пендаровски.

САД се 25 земја членка што го ратификуваше протоколот, остануваат уште Шпанија, Исланд, Холандија и Франција.

error: Соддржината е заштитена.