Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Најдобриот лек за кашлица: Направете го сами од состојки кои ги имате во кујна

Со природни состојки направете сируп кој ќе ви помогне да се решите од кашлицата.

Состојки: 6 листови ловор, 2,5 дл вода, 6 лажици кафеав шеќер, 1 лимон

Начин на подготовка:

Зовријте ја водата, додајте ловор и гответе поклопено од 6-10 минути.

Извадете ги листовите ловор, ставете ја водата во сад во кој ќе го подготвите сирупот, па измешајте шеќер и исцедете еден лимон. Добро измешајте и почекајте шеќерот да се растопи.

Земајте по една лажичка неколку пати дневно. Сирупот може да стои неколку дена во фрижидер.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

error: Соддржината е заштитена.