12 C
Скопје
22. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar

Сончево и топло време со мала облачност

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со со мала до умерена локална облачност и со слб до умерен ветер претежно од југоисточен и југозападен правец, соопшти УХМР.

Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 14, а максималната од 26 до 32 степена.

Во Скопје, сончево и релативно топло со слаб југозападен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 12, а максималната ќе достигне до 30 степени.

Во четврток ќе настапи значително наоблачување и ќе има повремени врнежи од дожд. На места ќе биде и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено попладне и во текот на ноќта кон петок. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој ќе предизвика значително опаѓање на температурата.