Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Подгответе се за невреме: Дожд, грмежи и ветер, па многу жешко време – прогноза за периодот до Илинден

Денес времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Во почетокот на наредната седмица времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Ќе има и повремен локален дожд со грмежи, утре во првата половина од денот, а во следните два дена во попладневните часови.

Потоа до петок ќе преовладува стабилно и многу топло време.

Прогноза за 30.07.2019
Минимална температура: 10°C до 19°C
Максимална температура: 27°С до 36°C
Сончево со мала до умерена облачност, попладне со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ=8

Прогноза за 31.07.2019
Минимална температура: 10°C до 19°C
Максимална температура: 29°C до 37°C
Сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ=9

Прогноза за 01.08.2019
Минимална температура: 11°C до 20°C
Максимална температура: 31°C до 38°C
Сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен северозападен ветер. УВ=9