-3 C
Скопје
18. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Македонија ТОП ВЕСТИ

Мицкоски побара притвор за Катица Јанева, нема да оди на лидерска кај Заев

Тој власта ја нарече криминален октопод кој владее со државата и тргува со правдата.

Притвор за Катица Јанева е првиот чекор што треба да се направи по обелоденувањето на случајот „Рекет“, соопшти на денешната прес конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој нагласи дека Специјалното јавно обвинителство е завршена работа.

Според него, се покажало дека СЈО е корумпипрано и компромитирано, а барањето за притвор на Јанева го поткрепи со опасноста од бегство и влијание врз сведоци.

Она што се случи вчера со апсењата и оставката на Јанева според него, е последица на власта, која што е корумпирана „до гуша“. Тој власта ја нарече криминален октопод кој владее со државата и тргува со правдата.

Мицкоски побара, како што рече, „веднаш оставки и веднаш предвремени парламентарни избори“.