Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Драстичен пад на цените на бензинот и нафтата

Бензинот поевтинува за 3 денари, додека дизелот за 2,5 денари по литар соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Според новите цени едно литро Еуросупер 95 на бензиннските станици во Македонија од полноќ ќе чини 66,50 денари, додека Еуросупер 69 денари, а нафтата ќе се продава за 60 денари по литар.

Оваа одлука ги намали нафтените деривати за 4,18 проценти, во однос на претходната седмица.

Ова е трета недела по ред откако горивата почнаа да поевтинуваат,а се доаѓа по новиот Закон за енергетика кој со месеци не сакаше да го потпише екс-претседателот Ѓорге Иванов, а стапи на сила веднаш откако беше потпишан од страна на новиот претседател.

спонзорирано: