Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Зимата не се предава: Снежна априлска идила во Северна Македонија

фото We have snow/ Конак - Попова Шапка

Под влијание на циклонот што ја зафати нашата земја, на Попова Шапка повторно врне снег.

Врнежите продолжуваат со зголемен интензитет и во моментов снежната покривка изнесува над 10 сантиметри.

Од УХМР за днеес најавуваат ќе преовладува облачно и свежо време со повремени врнежи од дожд.

На места, особено во јужните делови врнежите ќе бидат пообилни и проследени со грмежи. Во вторник ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, а потоа условите за нестабилност ќе се намалат.

Во текот на следната седмица утринските температури ќе бидат релативно ниски.

Во тренд…