6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » зараза
КоронавирусСветТОП ВЕСТИ

Северна Кореја во паника – Вчера прв случај на зараза, а денеска шест починати

M T
Шест лица починаа, а околу 350.000 се лекуваат од висока температура и болест, „брза експлозија“ ширум Северна Кореја, објавија денеска државните медиуми, еден ден откако...
КоронавирусCentarСвет

Речиси 25 отсто од пациентите со ковид-19 добиле нови симптоми долго по заразата

CENTAR MKD
Ново истражување во САД открива дека одложени симптоми на ковид се болка, проблеми со дишењето, висок крвен притисок, високо ниво на холестерол, замор, срцеви и...
КоронавирусCentar

Доктор појаснува: Кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

CENTAR MKD
„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите во...
КоронавирусCentar

Научниците пресметаа колкава е веројатноста да сте во друштво на лице заразено со коронавирус

CENTAR MKD
Ако десетмина седат на маса во Прага, ризикот дека најмалку едно лице е заразено со коронавирус е 58 проценти. Ризикот е 32 проценти во Париз...
КоронавирусCentarТОП ВЕСТИ

Регионот повторно руши рекорди: Хрватска е пред колапс, нови проблеми за Италија

CENTAR MKD
Зголемување за бројот на лица заразени со коронавирус и денес се евидентираат во земјите од регионот и светот. Хрватска за прв пат регистрираше повеќе од...