17.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » загаден воздух
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

M T
Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување на јавното здравје. Затоа е...
БИЗНИССВЕТ

Затворени 11 електрани на јаглен околу Њу Делхи, поради големата загаденост на воздухот

M T
Индија привремено затвори пет од вкупно 11 електрани на јаглен околу главниот град Њу Делхи, како дел од борбата против загадувањето на воздухот. Затворањето беше...